Celosvětově je popsáno více jak 3 tisíce druhů sýrů. Některé typy jsou globálně známé, jiné se vyrábí pouze lokálně. V ČR běžně konzumujeme sýry z kravského, ovčího nebo kozího mléka. Oblíbili jsme si je pro jejich aroma, nutriční hodnotu a rozmanitou chuť. Jíme je ve svačinách, hlavních chodech a jsou nepostradatelnou součástí stovky pokrmů.
Jak nám uvádí Idnes, tak sýrů a tvarohů v roce 2021 každý Čech snědl v průměru 19,1 kg, z toho 12,5 kg přírodních sýrů, necelé 2kg tavených a 4,7 kg tvarohů.
Každý jídelníček pro těhotné by měl obsahovat různou skladbu sýrů, které jsou vynikajícím zdrojem živočišných bílkovin, vitamínů rozpustných v tucích A, B2, D a minerálních látek, hlavně vápníku a v menší míře sodíku, fosforu, hořčíku a draslíku. Pozor na některé typy sýrů, které jsou hodně kalorické, díky vysokému obsahu tuku. Určité druhy sýrů nejsou pro konzumaci v těhotenství vhodné z důvodu zdravotních rizik. Pozor si musí dávat také budoucí rodičky s intolerancí na laktózu (mléčný cukr obsažený v mléce).
Rozdělení sýrů podle charakteristiky výroby a zrání
Existuje totiž reálná možnost, že tyto výrobky mohou obsahovat zárodky bakterií Listerie, která způsobuje nemoc listeriozu. Vyhněte se tedy:
Chcete vědět bližší informace o jednotlivých druzích sýrů a vhodnosti pro těhotné a kojící matky? V odkazech najdete podrobné data včetně nutričních a energetických hodnot:
Balkánský sýr Burrata Brynza Cottage Feta Gorgonzola Hermelín Kozí sýr Lučina Mascarpone Mozzarella Niva Parmezán Ricotta Romadur Tavený sýr Tofu Tvaroh Tvarůžky
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje obecné informace z běžně dostupných informačních zdrojů pouze pro informační účely. Obsah těchto stránek nenahrazuje profesionální výživové poradenství, zdravotní služby, lékařské rady nebo konzultace. Pokud máte během těhotenství nějaké obavy nebo otázky, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře.
sýry v těhotenství