mají svou opodstatněnost a nezastupitelné místo v jídelníčku těhotných žen a kojících maminek. Doporučují se konzumovat 2-3 porce týdně, a to hned z několika důvodů.
Rybí maso obsahuje:
* velké množství kvalitních bílkovin (18-20%) – ty jsou důležité primárně pro stavbu těla, zejména budování svalstva
* rybí tuk (1-20%) se spektrem omega 3 a 6 mastných kyselin, které jsou potřebné pro správný vývoj plodu (zrak, motorika, imunita). Kyseliny EPA a DHA zastoupené v rybím tuku snižují hladinu cholesterolu v krvi, posilují kardiovaskulární systém a výrazně zmenšují riziko předčasného porodu
* významné minerální látky (1,2%) – největší zastoupení má zinek, fosfor a selen
* spoustu důležitých vitamínů – především jde o vitamíny A, B a D
* pouze malé množství nasycených tuků (nezdravé tuky)
* mořské ryby mají oproti sladkovodním rybám ještě jeden bonus navíc – obsahují důležitý minerál jód.
Nabízí se celá řada ryb, jak sladkovodních, tak i mořských. Pro těhotné maminky se doporučuje spíše konzumace menších a nedravých druhů, které neobsahují velké množství rtuti, se kterou se v období gravidity jen tak nepoperou.
Pro přípravu ryb se nabízí množství receptů a kuchyňských úprav, fantazii se meze nekladou 😊. Doporučuje se omezit způsob přípravy, který zahrnuje smažení či uzení (uzená makrela nebo losos).
A které ryby jsou ideálními adepty na zpracování? Odpověď je pragmatická – čerstvě kuchané ryby, případně ty chlazené.
Delikatesní sushi nebo tatarák z lososa si v těhotenském období odpusťte. V krajním případě Vám totiž při nedostatečné tepelné úpravě hrozí žaludeční a zažívací problémy (salmonela nebo průjem).
Je poměrně velká řada rodiček, která má na tuto skupinu potravin alergii, nebo nemá ryby ráda či jim rybí pokrmy v těhotenství prostě smrdí. Jak v těchto případech do sebe dostat tak potřebné omega 3 mastné kyseliny a množství kvalitních bílkovin, které mají pro organismus matky a počatého miminka tak blahodárný vliv?
Alternativou je užívat rybí tuk formou oleje, který je bez chuti a zápachu nebo užívat rybí tuk v želatinových tobolkách, které jednoduše polknete (zakoupíte běžně v lékárně).
A jak jsou na tom konkrétně jednotlivé druhy ryb a typy rybích jídel z hlediska ‚vhodnosti‘ pro těhotné a kojící matky?
V odkazech níže se dočtete podrobné informace včetně nutričních a energetických hodnot:
Candát Kapr Losos Makrela Pstruh Sardinky Sleď Treska Tuňák
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje obecné informace z běžně dostupných informačních zdrojů pouze pro informační účely. Obsah těchto stránek nenahrazuje profesionální výživové poradenství, zdravotní služby, lékařské rady nebo konzultace. Pokud máte během těhotenství nějaké obavy nebo otázky, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře.
Ryby v těhotenství