Změnit jazyk CZ Změnit jazyk SK

Kari v těhotenství

Slovo „kari“ (z anglického curry) přivezli do Evropy britští kolonialisté v 18. století. S největší pravděpodobností jde o odvozeninu z indického slova „kari“, které v překladu znamená omáčka. Dříve kari nebylo tak ostrým kořením, které známe z dneška. Je oblíbené zejména v Indii, Číně, Malajsii nebo Thajsku.

Kari v těhotenstvíKari koření má typickou žlutou barvu po kurkumě. Jde o směs koření, různé škály ostrosti od nasládlé chuti až po chuť výrazně ostrou. Směs kari obsahuje vždy tři základní složky: kurkumu, kmín a koriandr, doplněné dalšími ingrediencemi.

Co obsahuje kari koření?

Neexistuje žádná přesná receptura a vždy záleží na konkrétní oblasti, odkud kari pochází. Náš nejznámější výrobce koření v Česku-Vitana produkuje tuto směs v tomto složení: kurkuma, koriandr, římský kmín, pískavice řecké seno, kmín, pepř černý, zázvor, hřebíček, chilli, muškátový květ, jedlá sůl a kardamon. Jednotliví výrobci koření se však mohou lišit poměry jednotlivých přísad.

Kari v těhotenství

tři hlavní složky většiny směsí kari jsou známé jako protizánětlivé a přírodně čistící látky (antioxidanty), které posilují a detoxikují naše tělo. Jak uvádí zdroj bylinkovo.cz vzhledem k pestrému složení, obsahuje toto koření velké množství účinných látek. Jedná se např. o vitamíny (ze skupin A, B, C, E nebo K), minerály (vápník, železo, hořčík, draslík apod.) nebo omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Kari vám v těhotenství při běžných dávkách, tedy jen jako přísada – koření neublíží. Není nebezpečné ani pro vyvíjející se plod.

Kari v kuchyni

Je vhodné pro přípravu jídel z drůbežího, jehněčího, vepřového a telecího masa nebo do polévek (květákové, pórkové, dýňové). Dobře dochucuje a dobarvuje některé přílohy jako je rýže nebo luštěniny.

Skvělé tipy na bezpečné koření v těhotenství najdete zde: Koření v těhotenství
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje obecné informace z běžně dostupných informačních zdrojů pouze pro informační účely. Obsah těchto stránek nenahrazuje profesionální výživové poradenství, zdravotní služby, lékařské rady nebo konzultace. Pokud máte během těhotenství nějaké obavy nebo otázky, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře.