Změnit jazyk CZ Změnit jazyk SK

Hřebíček v těhotenství

Hřebíček – sušený kalich s poupětem hřebíčkovce kořenného (Syzygium aromaticum) si neodmyslitelně spojíte s vůní vánoc. Dříve býval vzácným a drahým kořením, dnes ho používáme jako běžně dostupné ochucovadlo mnoha pokrmů.

Hřebíček v těhotenstvíHřebíček patří k exotickému druhu koření. První písemné zmínky se datují do období 3. století před n.l. Do Středomoří se prokazatelně dostal už před naším letopočtem. Během středověku ho dováželi do Evropy především arabští obchodníci. (Zdroj: Wikipedie). Prapůvodní oblastí pěstování hřebíčkovce kořenného jsou bezesporu Moloucké ostrovy v Indonésii. Dnes se pěstuje také na Zanzibaru, Madagaskaru a na Srí Lance.

Hřebíček má typickou nasládlou chuť, která později přechází až do hořké, štiplavé chutě. Jeho vůně je typická a nezaměnitelná. Používá se jak celý, tak i mletý. Hřebíček je známý nejen jako koření, ale i jako skvělý všelék.

Užívá se při bolestech zubů, stimuluje cévy, je dobrý pro zažívání. Jsou známy jeho analgetické a antiseptické účinky. S úspěchem jej lze aplikovat při zánětech i problémech s ledvinami a močovým měchýřem.

Hřebíček v těhotenství

Není nic divného, když se těhotná matka zajímá o to, co jí a zda něco neuškodí jejímu nenarozenému dítěti. A tak je to i s hřebíčkem.

Ve skutečnosti se má za to, že napomáhá vyvolávát porod. Hřebíček totiž obsahuje esenciální olej eugenol o kterém se předpokládá, že je zodpovědný za tento účinek. Porodní asistentky jej často doporučují společně se zázvorem a skořicí do porodních čajů. Těhotnou ženu prý dokáže stimulovat k porodu tři až pět šálků tohoto čaje denně.

Podle lékařských odborníků je ale běžné množství hřebíčku přidávaného do potravin k jejich ochucení pro těhotenství bezpečné. Vyhněte se pro jistotu ale hřebíčkovému oleji, silným odvarům a esencím, které jsou koncentrované. Hřebíček se v těchto konzistencích v těhotenství nemá používat ani k léčebným účelům (bolest zubů,kašel, nachlazení).

Perníkové koření v těhotenství

Perníkové koření v těhotenstvíNěkteré těhotné ženy mají obavu konzumovat cukroví, medovník, perník nebo další moučníky obsahující perníkové koření. I když je tato voňavá směs složena z mnoha ingrediencí (některé i napomáhají vyvolávání kontrakcí), nemá tu strach své opodstatnění. Proč?

Perníkové koření složené z mixu skořice, hřebíčku, koriandru, fenyklu, anýzu, nového koření, muškátového ořechu a badyánu totiž jíte v pokrmu v minimálním množství několika miligramů až gramů a takové množství Vám ani miminku neublíží.

Hřebíček v kuchyni

Nachází své uplatnění skoro všude. Chuťově vylepší jablečný, hruškový nebo dýňový kompot. Ovoní dušené hovězí maso a zvěřinu. A co přílohy? Taková dušená rýže s cibulí a hřebíčkem je prostě výtečná.

K hřebíčku rovněž patří neodmyslitelně horké nápoje podávané v zimním období: svařák, punč nebo nealkoholický horký nápoj s hřebíčkem, skořicí, jablkem a medem. Připomeňme také, že je hřebíček součástí oblíbeného orientálního kari koření.

Veškeré koření a jeho bezpečnost v těhotenství probíráme v článku Koření v těhotenství
* Blog firmy My Jasmine Trading s.r.o. poskytuje obecné informace z běžně dostupných informačních zdrojů pouze pro informační účely. Obsah těchto stránek nenahrazuje profesionální výživové poradenství, zdravotní služby, lékařské rady nebo konzultace. Pokud máte během těhotenství nějaké obavy nebo otázky, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře.