Změnit jazyk CZ Změnit jazyk SK

Skořice v těhotenství

Pokud se vás zeptáme na skořici a co si hned představíte, nejčastějii se vám vybaví vůně vánoc. Ano, je to tak, skořice je nedílnou součástí českých vánoc, součástí vánočních perníčků, svátečních punčů a zimních svařáků.

Řekneme si o tomto koření více a postupně si popišme vliv konzumace skořice na období těhotenství. 

Skořice v těhotenstvíSkořice je kůra z exotických stromů skořicovníků, patřících do čeledi vavřínovitých. Nejužívanější je skořicovník ceylonský (Cinnamomum zeylanicum), čínský (Cinnamomum cassia), indonéský (Cinnamon burmanni) a vietnamský (Cinnamomum loureiroi). Pro koření se využívá vnitřní část kůry, bohaté na silice. Ta se po sběru suší a expeduje jako mletá nebo celá v podobě svinutých ruliček. Pro použití ve farmacii, parfumerii a aromaterapii se také používá skořicový olej získávaný z listů a květů skořicovníku.

Skořice je silně aromatické koření. Má světle hnědou barvu, chuť je nasládlá, ostřejší až štiplavá s tóny hřebíčku a citrusu. Vůně je silně aromatická, sladká a dřevitá.

Skořice se pěstuje hlavně na Srí Lance, na Seychelách, na Madagaskaru a v Číně. Kromě toho se v malém měřítku pěstuje v Indonésii, Vietnamu a Indii. V Číně ji znali již před 4. tisíci léty, v Egyptu skořici používali jako jednu ze složek k balzamování. Dá-li se to tak říci, tak v novověku byla skořice „objevena“ poměrně nedávno, až v 16. století holandskými kolonizátory na Srí lance, odkud byla posléze dovážena do Evropy.

Skořice jako všelék známý 4000 let

Skořice je nejen chutná, ale vykazuje hned několik pozitivních zdravotních aspektů. Podle tradiční čínské medicíny (staré zhruba 4000 let) se skořice používá k léčbě diabetu. Pokud máte cukrovku, skořice může pomoci snížit hladinu cukru v krvi nalačno. Působí také jako prostředek podporující zdraví při léčbě onemocnění, jakými jsou různé záněty (zubů, dásní apod.) protože působí antibakteriálně. Dále funguje na gastrointestinální poruchy (podporuje trávení) a infekce močových cest. (Zdroj: MDPI).

Skořice v těhotenství

Podle NIH (americký Národní institut zdraví) neexistují žádné důkazy, které by poukazovaly na to, že je konzumace skořice během těhotenství nebezpečná. Pokud tedy skořici používáte v obvyklém množství jako koření a ochucovadlo pokrmů, nemusíte se ničeho obávat.

Skořice v 1 trimestru

Nejvíce se budoucí maminky obávají stravování v 1 trimestru. Pouze při nadměrné konzumaci tohoto koření může nejen u těhotných matek docházet ke gastrointestinálním poruchám trávení nebo mohou hrozit alergické reakce. Nedoporučuje se v těhotenství užívat silné extrakty skořice v podobě éterických olejů nebo doplňků stravy i z důvodu, že skořice způsobuje větší prokrvení pánevní oblasti a dělohy ženy.

Skořice v kuchyni

Skořice jde ruku v ruce se sladkým. Najdeme ji přirozeně v mnoha oblíbených moučnících (jablečný závin, skořicový závin, různé druhy dezertů), pernících, kaších (ovesná, rýžová nebo krupicová kaše), v müsli, v povidlech nebo v ovocných zavařeninách (jablkový, hruškový, dýňový kompot). Skořice se dobře kombinuje s chutí kávy nebo čokolády. Přidává se také do oblíbených teplých nápojů, jakými je punč a svařák. Skořici najdeme jako nedílnou součást kari a jako jednu ze základních položek perníkového koření.